SAMSUNG  |  SKU: LS32FM801UAXXA
Samsung M8 M80F 32-inch 3840 x 2160p 4K UHD 16:9 60Hz 4ms LED VA AI Smart Monitor LS32FM801UAXXA
Regular price R 14,99900
Shipping calculated at checkout.
Credit Amount R173 per month
Delivery and Shipping
* Next Business Day Shipping Available -Learn more
Easy Returns
Buy With Confidence. 14 Day Returns. Online.Learn More
Price Match Guarantee
Found a Better Price? We'll Match It - Guaranteed -Learn More
Key Features
  • Smart TV experience with AI - Enjoy content directly and explore more with Click To Search
  • 4K Al Upscaling - Enhanced resolution with NQM Al Processor
  • Al Picture Optimizer - Optimal picture tailored for your intended use
  • Knox Security - Multi-layered security for your sensitive data
Features
Instant access to your favorite streaming content
Smart TV Apps
  • Features, services and app availability may vary by country and region.*
  • Samsung TV Plus and Universal Guide may not be available in some regions.**
  • Some features may require separate subscriptions.***
  • This Smart Monitor does not include a TV tuner, which is not necessary for streaming apps.****
Discover what’s on your screen
Click to Search
  • Feature available in certain regions and models only.*
  • Feature will be available on cable, and Samsung TV Plus.**
Enjoy 7 years of Monitor software upgrades for free
One UI Tizen
AI-Powered Picture and Sound
Upscale your streaming content with AI
4K AI Upscaling
  • Viewing experience may vary according to types of content and format.*
  • Upscaling may not apply to PC connection and Game Mode**
Optimally tailored visuals with AI
AI Picture Optimizer
  • Only available when using a PC connection.*
  • The supported image quality may differ based on the type of content detected by the function.**
Hear every word clearly with AI
Active Voice Amplifier Pro
Safe and Easy Connections
Simple control for your smart home
SmartThings
Your privacy. Secured on Samsung monitors.
Knox Security
Style and Convenience
Video calls without hassle
SlimFit Camera
Enjoy a stylish and comfortable setup
Ergonomic Design
Technical Specification
Product: Samsung 32" Smart Monitor M8 M80F 4K Samsung Vision AI
Smart Type: Smart
Operating System: Tizen
Display diagonal: 81.3 cm (32")
Display resolution: 3840 x 2160 pixels @ 60Hz
HD type: 4K Ultra HD
Backlight technology: LED
Panel type: VA
Response time: 4ms (GtG)
Native aspect ratio: 16:9
Brightness (Typ.): 400cd/m²
Contrast ratio (Typ.): 3000:1 (Static)
HDR: HDR 10, HDR10+ Certified
Viewing angle, horizontal: 178°
Viewing angle, vertical: 178°
Built-in speaker(s): 2 x 5W Speakers
Adaptive Sound: Adaptive Sound Pro
VESA mounting: 100 x 100 mm
Display Position Adjustments: Tilt / Height / Pivot
Height adjustment: 120mm
Tilt: -2° ~ 15°
Pivot: -92° ~ 92°
Connectivity: Wireless LAN Built-in (Wi-Fi 5) + Bluetooth 5.2
Camera: Detachable SlimFit Camera
Product colour: Warm White
Weight: 7.00 kg
Warranty: 2-year Carry-in
Ports
  • 2x HDMI 2.0
  • 2x USB-A 2.0 Downstream
  • 1x USB-C Upstream (with 65W charging)